Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Už nikdy nepůjdu s děckama do obchodu

4. 10. 2022 9:22:20
Šla jsem s děckama do obchodu. Nevím, kdo mi ten chorý nápad vnuknul, jestli spíš spánková deprivace, nebo počínající stařecká demence. Každopádně jsem to, slovy jednoho seriálu, zeslonila.

To je jako zkonit, jenom mnohem mnohem víc. Ale abych se tolik nepranýřovala, vracíme s z procházky, lednice doma prázdná jak v karanténě a chlapci začínají hlady šilhat. Oni si sice nejspíš jenom tak hrajou, ale není to pěkný pohled. Těch pár rohlíků a něco šunky snad nakoupit zvládnu. Prostě půjdu jen do obchodu, to běžní lidé obvykle dělávají.

„Hurá, jdeme do nákupu,“ jásá pětiletý Edouš, „a můžem dostat lízátko?“ „Můžete, ale budete příkladně milí a hodní. A nebudete somrovat nic dalšího. Jasné?“ „Jasné,“ přikyvuje Bohoušek: „a můžem i čokoládu?“

O úspěšnosti svého projektu začínám pochybovat hned ve dveřích. Lépe řečeno ještě před nimi. Jednota u nás na sídlišti nejde úplně s dobou. Vlastně vypadá tak, že bych ani údivem nemrkla, kdyby mi v oddělení lahůdek kydla Žena za pultem hromadu vlašáku za 2 Kčs na umaštěný papír. Čili fotobuňku bych tam hledala marněji než upřímnost na Instagramu a nad rébusem, jak dovniř projít s kočárkem se spícím miminem, dvěma rozprchnutými dračími mláďaty, koloběžkou a odrážedlem, by se zapotil i Chuck Norris.

Jasně, že by to ve finále dal, ale problém by měl. Nejdřív si přivolám na pomoc Edouše, ale po chvilce naší neúspěšné choreografie to vzdávám a pomáhám si sama. Volím pozici částečně odloupnuté hvězdice na kameni, pravou nohou podpírám dveře, levou brzdím kočárek, břichem přidržuju dopravní prostředky zavěšené na madle kočárku, rukama vlaju v prostoru, a jakmile dítka zachytím, posílám je dovnitř škvírou mezi dveřma a kočárkem. Postupně, jak jsem v ráži, do obchodu vhodím sousedčinu dcerku, Edouše, o hlavu menšího pána, co měl smůlu a procházel kolem, pošťačku, která šla původně naproti do masny, a konečně schmatnu i Bohouše. Poté kolem ještě přikrčeně prosprintujou dva důchodci o francouzských holích, bo neni čas, a nakonec vpadnu já s kočárkem. Už teď jsem naprosto vyřízená a rozhoduju se, jestli se nemám vrátit. Ale po takovém entrée to přece nevzdám.

„Kluci, chvilku počkejte, já jen musím paní prodavačce ukázat, že s sebou máme ten koláček.“ „A proč?“ dotazuje se Edouš. „Aby si nemysleli, že jsme ho ukradli.“ „A proč jsme ho ukradli?“ „My jsme ho neukradli, proto ho chci paní prodavačce ukázat.“ Hotovo a můžem. Tříletý Bohoušek trvá na tom, že poveze vozík. Dovolím mu to, když mi výslovně slíbí a odpřisáhne na svoje nejoblíbenější autíčko, že nebude vrážet do bratra ani do normálních lidí a hrneme se nejkratší cestou k pečivu. Vlastně, já se hrnu, Edouš utekl ke stojanům s bonbóny, Jeroným v kočárku se probral a zjistil, že má publikum, takže řve a Bohouš daleko za mnou startuje vozík. Otočím se zrovna když se Bohoušek rozbíhá, na čele klikatý škrábanec - pozůstatek včerejších projevů vzájemné bratrské lásky - a vozíkem soustředěně míří na sloup v uličce...vypadá úplně jak Harry Potter vjíždějící na nástupiště 9 3⁄4. Prásk. Do Bradavic se asi dneska nedostanem. Zákaz vrážení rozšiřuju i na neživé objekty.

„Mami, já mám žízeň,“ doběhne za mnou Edouš. „Tak si vem vodu dole v kočárku a nezdržuj už,“ ani se nezastavuju, bo Jeronýmkův řev mi zvyšuje tepovku víc než pohled na cenovku u másla. „Fuj, ta voda hnusně smrdí,“ „Prosím tě, co furt máš, ukaž,“ vytrhnu mu malou petku vody Rajec z ruky. Přičichnu. Aha. Takže jsme našli ten luxusní vzorek slivovice. Ten, jak naše babička zapomněla, kam ho dala. „Edouši, napil ses???“ vykřiknu vyděšeně. „Ne,“ ještě vyděšeněji odpoví Edouš. No výborně, opět matka roku. V kategorii kvalitní pitný režim pro děti. „Já jsem ale blbá!“ ulevím si. „Ne, maminko, nejsi,“ vykřiknou oba moji mluvící drahoušci najednou. A Edouš velkoryse dodá: „Bohouš je blbej místo tebe.“

Konečně mám. Rohlíky i šunku. Cestou k pokladně hoši s ležérní samozřejmostí průběžně plní vozík zbožím z regálu se sladkostmi, zatímco já je stejně elegantně a průběžně vracím z vozíku zpět do regálu. Jeroným průběžně řve. Ponechávám pouze slíbené výkupné, dvě lízátka, abych předešla sociálním bouřím, a stavíme se do fronty. Tříminutové čekání trvá půlku života. Edouš s Bohoušem se po dvou vteřinách stání začínají nudit a docházejí k závěru, že dvě oči je zbytečně moc, a tak se snaží minimálně o jedno se navzájem připravit. Jeroným zjevně nebude nákupní typ, furt řve. Naštěstí už máme skoro hotovo. „92 korun,“ oznámí mi prodavačka a rozněžněle dodá: „to jsou ale krásní chlapečci. Vy máte hned tři? Ten nejmenší, ten má ale hlas jak zvon!“ Ze zdvořilého pousmání mi vyjde zoufalý škleb a jen vyčerpaně přikývnu. Edouš se na pokladní na chvíli pozorně zadívá a pak zahuláká, jako by chtěl přehlušit brzdící vlak: „Mami, a proč jsme ukradli ten koláček?“

Už nemůžu. Jsem zpocená jak po šichtě v pekárně, vyšťavená jak přejetý pomeranč a chce se mi plakat. Nemám sílu něco vysvětlovat. Zaplatím, popadnu potomstvo a téměř utíkám ven. Cestou domů zhluboka rozdýchávám prožité trauma a slibuju si, že už nikdy nepůjdu s děckama do obchodu. Teda...teď se ještě vrátím pro ten nákup, co jsem tam zapomněla, ale jinak to myslím naprosto vážně. Už nikdy nepůjdu s děckama do obchodu.

Autor: Gabriela Němčíková | úterý 4.10.2022 9:22 | karma článku: 44.74 | přečteno: 17425x

Další články blogera

Gabriela Němčíková

Už nikdy nebudu hrát s děckama Člověče, nezlob se

Jednou za čas dostanu vnitřní pnutí a neuváženě se rozhodnu, že bych své potomky měla záměrně formovat. Tentokrát jsem se tohoto hlubokého rodičovského omylu dopustila po návštěvě u kamarádky.

29.6.2022 v 9:07 | Karma článku: 30.30 | Přečteno: 1560 | Diskuse

Gabriela Němčíková

„Mami, a proč lidi lyžujou?“

uplatňuje Edouš svůj talent najít si skutečně geniální chvíli na vypálení dotazu, neboť mi právě v té chvíli podklouzává lyžáka na dlažbě dámských záchodků a já jednou rukou visím za kliku u dveří kabinky a druhou za umyvadlo.

11.5.2022 v 9:25 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 1079 | Diskuse

Gabriela Němčíková

Kolik lidí bude ještě nutné hodit do jámy v plastovém pytli, než EU přitvrdí?

Putin se před měsícem vydal na svou Highway to hell a Evropa si k tomu pobrukuje Dívám se, dívám. Jistě, EU již od počátku války vyzbrojuje Ukrajinu, ochotně přijímá uprchlíky a o mnoho neochotněji ekonomické sankce.

26.3.2022 v 10:12 | Karma článku: 39.85 | Přečteno: 5804 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Ivana Lance

Rebelka

Jakmile se v mém teenagerském věku v naší rodině mluvilo o rebelii, už se sklonˇovalo moje jméno ve všech pádech. Díky mě se naučili být rodiče neustále v pohotovosti, byla jsem uplně jiná, než můj nudný brácha. Proto mi tak rádi

7.12.2022 v 1:18 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 466 | Diskuse

Janka Melišová

Srdce máme nalevo. Proč se tedy říka: "mít srdce na pravém místě"?

Tu je malá ochutnávka, čo svet pôvodu slov prináša. Aký je pôvod slov pravý/ľavý a ďalších od nich odvodených slov? Tiež ich súvislosti s pravicou či ľavicou, ako to je so zľavou v obchode a mnohé ďalšie informácie.

6.12.2022 v 10:37 | Karma článku: 26.23 | Přečteno: 5627 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CCCLXXVIII.

Týdenní horoskop hlásal, že se nebude jednat o právě vydařený týden - především na poli profesním. Racionální zralá žena však podobným predikcím nehodlala věřit.

6.12.2022 v 5:06 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 186 |

Mirka Pantlíková

Dnes má chodit Mikuláš...

Je pondělí pátého prosince, dnes k večeru by měl chodit Mikuláš s čertem a andělem. Bude-li opravdu chodit i v naší čtvrti, to opravdu nevím, i když by chodit měl. V našem domě je totiž kupa malých dětí.

5.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 313 | Diskuse

Blanka Veltrubská

Dáma na rozcestí – a Indy

Vycházela jsem, když městečko i slunce ještě spali. Věděla jsem, že mě čeká horký a dlouhý den. Půjdu okrajem Moravy, pak kouskem Slovenska a zpět na Moravu. Odhadem okolo padesáti kilometrů.

5.12.2022 v 7:31 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 311 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1959

"Kluci, ale já jsem taky jenom člověk."

"Nejsi člověk. Jsi máma."

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...